تبخال ، علائم و راه های درمان آن

تبخال

تبخال تاول های آبدار و ملتهبی هستند که معمولا در نزدیکی دهان یا نواحی دیگر صورت و همچنین ناحیه تناسلی تشکیل می شود. در مواردی ممکن است تبخال روی انگشت ها،روی بینی و یا داخل دهان ظاهر شود که به صورت چند ضایعه به هم چسبیده قابل مشاهده خواهند بود. تبخال ممکن است به مدت 2 هفته یا بیش از این زمان ماندگار باشد. در ادامه با انواع آن و راه های درمان تبخال آشنا می شوید.

 

عامل ایجاد تبخال

عامل اصلی بروز تبخال ویروس هرپس سیمپلکس است که خود به دو نوع HSV1 و HSV2 تقسیم می شود. نوع 1 این ویروس منجر به ایجاد تبخال در اطراف حفره دهانی می شود اگرچه می تواند عامل تبخالهای تناسلی نیز باشد. نوع 2 ویروس عامل تشکیل تبخال تناسلی است اما با این حال تحت شرایطی می تواند عامل تشکیل تبخال دهانی نیز باشد. تبخال های ایجاد شده توسط هر دو نوع از ویروس ظاهر و علائم یکسانی دارند.

 

 

عامل ایجاد تبخال

 

راههای انتقال ویروس هرپس سیمپلکس

استفاده مشترک از لوازم بهداشتی و آرایشی،استفاده مشترک از آب و غذا،بوسه و رابطه جنسی دهانی از شایع ترین راه های انتقال این نوع ویروس می باشد.

عفونت مجدد

ویروس تا پایان عمر در بدن شخص مبتلا باقی می ماند و تحت شرایط خاصی از جمله افت سطح سیستم ایمنی بدن،ویروس فعال شده و باعث تشکیل تبخال می شود.

علائم

در ابتدای امر منجر به سوزش ناحیه درگیر در بدن می شود که همین زمان بهترین فرصت برای شروع اقدامات درمانی می باشد. در ادامه تاولهای آبدار و ملتهب تشکیل می شوند که در اغلب موارد حساس به لمس و دردناک خواهند بود. در اکثر بیماران فاصله زمانی بین ابتلا به ویروس و بروز علائم حداقل 20 روز است.

 

از دیگر علائم می توان به مواردی اشاره کرد از جمله:

تب،درد عضلانی،تورم غدد لنفاوی واختلالات بینایی

شایان ذکر است در صورت بروز اختلالات بینایی مراجعه به پزشک ضرورت خواهد داشت.

 

ویروس تبخال

 

مراحل تشکیل تبخال

۱.احساس سوزش و خارش در محل مورد نظر طی 24 ساعت قبل از ظهور تاول

۲.بروز تاولهای آبدار

۳.خروج ترشحات از تبخال و تشدید درد ناحیه درگیر

۴.خشک شدن تاولها

۵.بهبودی در صورت غلبه سیستم ایمنی بدن و انجام اقدامات درمانی

 

ویروس هرپس

 

ریسک فاکتورهای تبخال

طبق گزارش محققان بیش از 90 درصد از بزرگسالان در جهان ناقل ویروس HSV1 هستند. در صورت ورود ویروس به بدن،احتمال بروز عفونت تحت عوامل زیر افزایش می یابد:

۱.عفونت،تب و سرماخوردگی

۲.اختلالات اضطرابی

۳.بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن(مانند ایدز)

۴.سوختگی های شدید

۵.اگزما

۶.شیمی درمانی

۷.اختلالات قاعدگی

۸.تماس نزدیک با فرد مبتلا

۹.آفتاب سوختگی

 

بیماری های مرتبط با تبخال

در صورت عدم درمان یا عدم کفایت سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس،علائم بیماری های دیگری در بدن ظاهر خواهد شد،از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱.تب بالا و پایدار

۲.اختلال در بلع و تنفس

۳.احتقان و التهاب چشمی

شیوع علائم مذکور در بیماران مبتلا به اگزما و بیماری های نقص سیستمی ایمنی همانند ایدز بالاست.

 

تشخیص افتراقی از آفت

آفت زخم مسطحی است که در داخل دهان و ناحیه حلق ایجاد می شود،ضمن اینکه عامل تشکیل آن ویروس هرپس سیمپلکس نیست،اما تبخال ضایعه متورمی است که معمولا خارج از حفره دهانی تشکیل می شود.

 

اقدامات پیشگیرانه

برای جلوگیری از انتقال ویروس اقدامات زیر برای فرد بیمار قابل توصیه است؛

شستشوی منظم دستهای بیمار،

پرهیز از تماس نزدیک با افراد سالم

پرهیز از استفاده مشترک از لوازم شخصی،خوراکی ها و نوشیدنی ها

 

توصیه هایی برای جلوگیری از عود بیماری در افراد ناقل:

فرد در معرض نور مستقیم خورشید از ضد آفتاب استفاده کند،در موقعیت های اضطراب زا تکنیکهای آرامش بخش همانند مدیتیشن بهره بگیرد.

 

راه های درمان تبخال

 

درمان های خانگی تبخال

استفاده موضعی از کمپرس یخ،افشره لیمو،ژل آلوئه ورا و مصرف غذاهای حاوی اسید آمینه لایزین از انواع درمان های خانگی تبخال می باشد.

 

دارو درمانی

در مراحل ابتدایی بروز ضایعات استفاده از ضد ویروسهای موضعی مثل کرم آسیکلوویر انتخاب مناسبی خواهند بود،اما در مراحل پیشرفته استفاده از ضد ویروسهای خوراکی مثل قرص آسیکلوویر و وال آسیکلوویر درمانهای انتخابی هستند‌.

 

درمان دارویی تبخال

 

روغن های گیاهی موثر در بهبود تبخال

روغن درخت چای

این روغن عملکرد ضد ویروسی و ضد التهابی دارد. طبق نتایج حاصل از یک پژوهش مشخص شد روغن درخت چای اثر مهاری بسیار موثری بر ویروس HSV دارد .طرز استفاده از این روغن جهت درمان تبخال به این صورت است که روغن رقیق شده 2 بار در روز به صورت موضعی استعمال می شود.نکته قابل توجه اینکه جهت جلو گیری از بروز حساسیت ،حتما روغن درخت چای را با روغن هایی مانند روغن جوجوبا یا روغن نارگیل رقیق کنید.

روغن نعنا

این روغن نیز توانایی از بین بردن ویروس فعال شده HSV را دارد.

طبق نتایج یک مطالعه ازمایشگاهی ،روغن نعنا سبب تعدیل علائم ناشی از فعالیت ویروس می شود.

برای اثر بخشی بالا بهتر است در مراحل اولیه بروز تبخال ،روغن رقیق شده نعنا به صورت موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

روغن پونه کوهی

این روغن از درمان های خانگی محبوب جهت درمان تبخال به شمار می رود که در کاهش التهاب و سوزش تبخال بسیار موثر است.نحوه استفاده از آن سه مرتبه در روز به صورت موضعی می باشد.

روغن بادرنجبویه

طبق نتایج حاصل از یک مطالعه آزمایشگاهی ،در 96% موارد تبخال مقاوم به درمان روغن بادرنجبویه درمان انتخابی است.مکانیسم عملکرد احتمالی این روغن ممانعت از ورود ویروس HSV به داخل  سلول است و این روغن نیز ابتدا رقیق شده و 4 مرتبه در روز به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن بابونه

این روغن نیز در درمان تبخال های مقاوم به درمان ،انتخاب مناسبی است.توصیه می شود در مراحل اولیه بروز تبخال ،از روغن رقیق شده بابونه به صورت موضعی استفاده کنید. این روغن علاوه بر ضد ویروسی،مسکن موثری نیز می باشد.

روغن چوب صندل

این روغن بواسطه رایحه بسیار مطبوع و منحصر به فردش شناخته شده است،اما طبق نتایج یک پژوهش توانایی مقابله با ویروس HSV را نیز داراست.

روغن خالص چوب صندل رایحه تندی دارد که می تواند باعث سوزش بینی شود ،لذا توصیه می شود از روغن رقیق شده آن در مراحل اولیه تشکیل ویروس به صورت موضعی استفاده شود.

روغن اکالیپتوس

طبق نتایج تستهای سلولی ،روغن اکالیپتوس می تواند شدت  و دوره تبخال را محدود کند.این روغن اثرات آرامبخشی نیز دارد.

طرز مصرف آن ،4مرتبه در روز است که باید ابتدا رقیق شود.

 

روغن درمانی تبخال

 

در استفاده از روغن های گیاهی چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم؟

۱. روغن مورد نظر را با یک روغن ملایم مثل روغن نارگیل یا روغن جوجوبا رقیق کنید تا مانع از بروز احتمالی حساسیت و التهاب شود.

۲. در نظر داشته باشید استفاده موضعی بیش از اندازه از روغن های گیاهی می تواند از ضخامت اپیدرم کاسته و بازسازی پوست را به تعویق بیندازد.

۳. قبل از استعمال این روغن ها اطمینان حاصل کنید که هیچگونه حساسیتی نسبت به آنها ندارید به این صورت که قبل از استفاده ،ابتدا مقدار کمی از روغن را روی ناحیه محدودی از پوست خود تست کنید.

در صورت بروز هرگونه واکنش منفی پوست نسبت به روغن های گیاهی،توصیه می شود بلافاصله مصرف آنها را قطع کنید.

omid gh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *