انواع جوش (آکنه) و راه های درمان آن

جوش چیست؟

آکنه چیست؟

بیش از ۱۷ میلیون آمریکایی از این اختلال پوستی رنج می برند،بنابراین یکی از مشکلات اصلی پوستی به شمار می رود.انسداد منافذ پوستی علت اصلی بروز آکنه است که معمولا تحت عوامل زیر ایجاد می شود:

 

 1. تولید بیش از حد معمول چربی(سبوم)
 2. عوامل میکروبی
 3. اختلالات هورمونی
 4. سلول های پوستی مرده
 5. موهای زیرپوستی

 

تغییرات هورمونی علت عمده بروز آکنه بخصوص در سنین نوجوانی است.آکنه انواع مختلفی دارد که تشخیص نوع آن اولین قدم در پروسه درمان است.

در حالت کلی آکنه در دو دسته التهابی و غیر التهابی طبقه بندی می شود که خود شامل انواع مختلفی هستند:

 

 1. جوش های سر سیاه
 2. جوش های سر سفید
 3. پاپول
 4. پوسچول
 5. ندول
 6. کیست

 

البته در برخی از بیماران شاهد دو یا چند حالت از موارد ذکر شده هستیم.

 

انواع جوش (آکنه)

 

آکنه غیر التهابی

این نوع از آکنه شامل جوش های سرسیاه و سرسفید هستند که خوشبختانه در اکثر موارد به مقاوم به درمان نیستند.از جمله این درمانها می توان به سالیسیلیک اسید اشاره کرد،در واقع سالیسیلیک اسید با مکانیسم لایه برداری و جایگزینی سلولهای مرده (عامل اصلی ایجاد جوشهای سرسیاه) با سلولهای زنده منجر به رفع این نوع از آکنه می شود. این ماده دارویی در بسیاری از تونرها،پاک کننده ها و مرطوب کننده ها وجود دارد.

 

جوش های سر سیاه

می توان گفت انسداد منافذ پوستی تحت عوامل سبوم و سلولهای پوستی مرده علت اصلی ایجاد جوش های سر سیاه است.رأس این نوع از جوش باز بوده و در سطح ظاهر سیاه رنگی دارد.

 

جوش های سر سفید

همانند جوش های سرسیاه سبوم و سلول های پوستی مرده در بروز این نوع از آکنه دخیل هستند اما برخلاف جوش های سرسیاه،جوش های سرسفید سربسته بوده و همین امر سبب کاهش پاسخ به اقدامات درمانی است.البته سالیسیلیک اسید برای درمان جوش های سرسفید نیز کاربردی است اما در مراحل پیشرفته ترکیبات رتینوئیدی تأثیر بهتری خواهند داشت.

 

آکنه التهابی

مهمترین نشانه های این نوع از آکنه تورم،قرمزی و درد است.سه عامل سبوم،سلولهای مرده و باکتری پروپیونی آکنه(مهم ترین عامل) سبب ایجاد جوش های ملتهب می شوند. شایان ذکر است باکتری ذکر شده با ایجاد عفونت در مناطق عمیق تر پوست سبب بروز جوشهای ملتهب و دردناک می شود.

از جمله داروهای مؤثر جهت درمان آکنه ملتهب می توان به بنزوئیل پراکساید و آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی اشاره کرد. رتینوئید ها نیز یکی دیگر از انتخاب های درمانی این نوع از جوش ها هستند.

 

پاپول

در اثر التهاب شدید،دیواره منافذ از بین رفته و سبب تشکیل پاپول می شود. این نوع از جوش حساس به لمس بوده و پوست اطراف آن در نتیجه التهاب قرمز رنگ خواهد بود.

 

پوسچول

همانند پاپول به تبع از بین رفتن دیواره منافذ التهابی ایجاد می شود اما برخلاف پاپول،پوسچول واجد ترشحات عفونی و سر زرد یا قرمز است.

 

ندول

زمانی تشکیل می شود که منافذ بسته در اثر حساسیت و خارش متورم می شوند. بر خلاف پاپول و پوسچول،ندولها مناطق عمیق تری از پوست را در بر می گیرند و به همین دلیل در برابر درمانهای خانگی بسیار مقاوم هستند. بنابراین برای درمان داروهای خوراکی ارجح هستند،داروهایی همچون ایزوترتینویین خوراکی که طول دوره درمان با آن بین 4 تا 6 ماه است.این دارو با کاهش اندازه غدد چربی موجود در منافذ پوستی،ندول ها را از بین برده و همچنین از ایجاد مجدد آنها جلوگیری می کند.

 

کیست

با بسته شدن منافذ پوستی تحت تاثیر هم زمان سه عامل عفونت،سبوم و تجمع سلول های مرده در نواحی عمیق تر پوست ایجاد می شود. کیست ها شدیدترین نوع آکنه بوده که اسکارهای ماندگاری هم بر جای می گذارند و اغلب بسیار دردناک هستند. به منظور درمان ایزوترتینویین خوراکی ارجح است اما در صورت عدم پاسخ درمانی مناسب،متخصصین پوست با جراحی کیستها را خارج می کنند.

 

مقایسه انواع فرم های آکنه به لحاظ شدت

جوش های سر سیاه و سر سفید فرمهای خفیفی از آکنه هستند که در بسیاری از موارد به درمانهای خانگی و موضعی از جمله سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پراکساید پاسخ می دهند اما در صورت مقاومت به این داروها،رتینوئید های موضعی خط بعدی درمانی هستند.پاپول و پوسچول انواع متوسط آکنه هستند،اگرچه در برخی موارد با داروهای موضعی مانند رتینوئید ها قابل درمان هستند اما اغلب نیاز به داروهایی مانند ایزوترتینویین خوراکی دارند. در نهایت ندول ها و کیست ها فرمهای شدید آکنه هستند که برای درمان آنها مراجعه به متخصص پوست الزامی است.

 

درمانهای گیاهی

گیاهان دارویی قبل از داروهای مدرن برای درمان آکنه و دیگر اختلالات پوستی مورد استفاده قرار می گرفته اند. علی رغم عدم تحقیق کافی بر روی این ترکیبات،شواهد قابل توجهی مبنی بر اثرات درمانیشان وجود دارد. گیاهان دارویی در مقایسه با داروهای مدرن عوارض جانبی کمتری دارند و در اغلب موارد این اختلاف بسیار چشمگیر است.

 

درمان گیاهی جوش

 

به منظور درمان آکنه داروهای گیاهی متعددی وجود دارند که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

روناس هندی

در ایران در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان رشد می کند و از محبوبیتی تاریخی در طب سنتی برخوردار است.این گیاه اثر محافظتی بر سیستم لنفاوی دارد که تاثیر مستقیم بر سلامت پوست دارد.طبق نتایج تحقیقات محققان این گیاه واجد اثرات ضد التهابی،ضد باکتریایی و ضد آندروژنیکی است که در درمان آکنه نقش بسزایی دارد.

 

گیاه روناس هندی

 

گیاه چریش

طبق تحقیقی که در سال 2010 صورت گرفت این گیاه ترکیب بسیار قدرتمندی در برابر باکتری و قارچ بوده و همچنین ضد التهاب و آنتی اکسیدان فوق العاده ای است. این گیاه در طب سنتی برای درمان آکنه،اگزما و پسوریازیس مورد استفاده بوده است.گیاه چریش اثر آنتی باکتریال در برابر باکتریهایی همچون استافیلوکوک دارد که این باکتری نقش موثری در بروز آکنه دارد.

 

گیاه چریش

 

درخت چای

ضد عفونی کننده و ضد التهاب بسیار موثری است که در درمان اختلالات پوستی و حتی زخم ها و جراحات مورد استفاده قرار می گید.در سال 1990 اثر ژل موضعی حاوی 5 درصد روغن درخت چای با اثر کرم موضعی حاوی 5 درصد بنزوئیل پراکساید مورد مقایسه قرار گرفت. در نتیجه آن مشخص شد هر دو دارو در درمان آکنه التهابی و غیرالتهابی موثر هستند اما روغن درخت چای عوارض جانبی کم تری داشته است. از جمله عوارض جانبی بنزوئیل پراکساید می توان به خشکی و خارش پوست اشاره کرد.

 

روغن درخت چای

 

گیاه انجیلی

گیاه انجیلی با اثر قابضی و ضد التهابی که دارد در درمان آکنه (با مکانیسم دفع چربی اضافی پوست)و قرمزی ناشی از آن و همچنین کبودی ها بسیار موثر است،به تنهایی یا در ترکیب با دیگر گیاهان مانند گیاه چریش برای از بین بردن آکنه مورد استفاده قرار می گیرد.مکانیسم دیگر این گیاه در درمان آکنه،پاک کنندگی آن می باشد.

 

گیاه انجیلی

omid gh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *